Exkurze ve Vazební věznici Pankrác

Ve čtvrtek 7. 12. 2023 měla naše třída 4.BA domluvenou exkurzi ve Vazební věznici Pankrác. Všichni jsme se moc těšili, jelikož nikdo z nás v minulosti neměl příležitost se do vazební věznice podívat. Po příchodu do budovy jsme museli odložit naše cennosti stranou, odevzdat občanské průkazy a jednotlivě projít přes průchozí brány na detekci kovu. Poté, co prošel poslední člověk přes bránu, nám byly vráceny občanské průkazy a byly přiděleny vizitky, abychom byli jasně rozeznatelní od vězňů, kteří se po objektu pohybují.

Věznicí nás provázel zástupce ředitele. Bylo nám představeno několik zbraní, které se používají v rámci výkonu tohoto povolání např. Kraken (neletální zbraň), pistol CZ, brokovnice a další. Tato část byla velice zajímavá, jelikož to nebylo jen povídání, ale i možnost si zbraně "potěžkat" a zkoušet s nimi manipulovat. Překvapilo nás, že příslušníci jsou natolik vytížení, že nemají dostatek času chodit častěji na střelnici. Zástupce ředitele nás pak zavedl k celám, kde jsme se mohli podívat i do jedné prázdné cely. Na cele se nenacházelo nic jiného než palanda, umyvadlo a záchod. Vše bylo rozmístěné na velmi malém prostoru. Zajímavostí pro nás bylo, že se vězni mohou sprchovat maximálně dvakrát týdně po dobu pěti minut. Výjimky mají ti, kteří pracují. Ti se mohou například sprchovat každý den.

Naší poslední zastávkou byl autobus, který je speciálně upravený pro převoz vězňů. V zadní části autobusu jsou dokonce klece pro nejvíce problémové osoby.

Během exkurze jsme na chodbách areálu potkávali vězně, kteří zde pracují. To je také silný zážitek, který jen tak někdo nezažije.

Velká nevýhoda práce ve věznici je (možná pro někoho i výhoda), že během celého dne u sebe pracovníci nesmí mít mobilní telefon a dostanou se k němu až po směně. Dle mého názoru bylo jedině dobře, že nám exkurze vyšla, jelikož jsme díky ní získali další vědomosti a na vlastní oči viděli, jak takový den ve věznici vypadá.

Text: Filip Hrubeš, žák 4.BA

×