Lyžařský kurz Harrachov 2023

A je to tady. Rok se s rokem sešel a je tu dlouho očekávaný „lyžák bezpečáků“. Už dle předpovědi počasí bylo zřejmé, že nás čeká ne příliš slunečný víkend, takže výzva byla na světě. Vydržet.

Po kompletaci lyžařského vybavení v půjčovně nás čekala běžkařská průprava na biatlonovém kolečku.  Začali jsme na rovinatém terénu s jízdou ve stopě, a to s hůlkami i bez nich. A vykloubené rameno? Pád na místě na loket. Tak asi tušíte, jak byla žákyně nešťastná, když po ošetření musela jet domů. „Tak to nám to pěkně začíná“. Na to bylo potřeba se pořádně poradit, a tak se radili a radili a … Dobrou noc.

Prší, prší, jen se leje, … Počasí, nepočasí, jde se na sjezdovky. LD Dolpik (poma) nám na rozježdění stačila, na nácvik ideální sjezdovka. Nejšikovnější z žáků si zkusili sjet i „Čerťák“. Zatím tedy pomalu, ale zato bezpečně. Odpoledne jsme pokračovali s nácvikem bruslení na běžkách. I hravější si přišli na své a hra „Na babu“ splnila očekávání k získání rovnováhy a citu pro skluz.

Třetí den je vždy odpočinkový, tak jsme se dopoledne při vydatném dešti schovali do společenské místnosti a ukazovali si metodiku oblouků včetně video ukázky z MS v alpském lyžování. Poté nás čekalo ještě relaxační cvičení. Super nápad na odpočinek, který ocenili snad všichni žáci. Odpoledne bylo sice stále mokré, ale pohyb a běžky patří k sobě v jakémkoliv počasí. Nejsme z cukru, jsme „bezpečáci“.

Čtvrtý lyžařský den byl konečně bez deště, tak nás čekalo prodloužené sjezdování a hlavně vytoužené objevování krás tratí areálu v Harrachově. Odpoledne to bylo zase o krásách běžkařské turistiky. Mumlavské vodopády mají prostě své kouzlo. Možná i díky malebné restauraci, která je v těsné blízkosti.

Pátý den jsme museli vzhledem k počasí „opět“ variovat a nakonec vyhrály závody. Takzvaný trojboj. Nejdříve sprint na běžkách, potom vytrvalost a odpoledne slalomový závod. Mokrý to den, ale krásný to den.

Šestý den … a to nejlepší na konec. Dopoledne byl ve znamení sjezdovek s krásně upraveným terénem, ale hlavně bez deště. Odpoledne vysněný výlet do Jakuszyc. Na ráj běžkařů jsme nesměli zapomenout a právem si žáci odnášejí z Polska plno zážitků. Minimálně sjezd do Harrachova na běžkách byl pro vyznavače freeridu potěšením.

Prostě jsme si to užili a už se těšíme na další ročník lyžařského kurzu!

Mgr. Karel Bříza, vedoucí kurzu

×