Lyžařský kurz Harrachov 2022

Zápis z LVK Harrachov

Covid necovid, jede se na kurz a basta. Preventivně všichni prošli testem a hurá do luxusního busu pana řidiče Hrušovského. Skoro už školního řidiče, vždyť se o naši bezpečnost na silnicích stará už přes pět let. Podšálky sice nerozdává, ale tradiční zastávka na pumpě je vyhlášená a bagetománie byla znovu ukojena.

A hurá dál. Letos opět za panem Harrachem do Krkonoš, ale na jiné místo. Tentokrát tematicky naproti škole do penzionu U Školy s výhledem na školu. Vybavení penzionu bylo ale nadškolní, takže TV a sociální zařízení na pokoji nebyl žádný problém. A dobrá strava, řekl bych nadjídelní. Švédské stoly, borůvkový knedlík jako svět, prostě Hotel Praha se nám staral o naše mlsné jazýčky. U některých studentů bohužel neuspěl a opět vyhrála zdravá strava v podobě čínské polévky a brambůrek a Cola s donáškou od Rohlíku. To musí být.

Můj zodpovědný tým nic nenechal na náhodě a začal kurz poradou. A že jich na kurzu potom bylo. Proto ta dobrá organizace a připravenost na necelých 45 vlčáků toužících něco zažít a hlavně prožít.

Najíst, vybalit, půjčit, naložit, rozjezdit, rozdělit, vyložit, poslouchat a spát, to byla hesla prvního dne. Byla to zatěžkávací zkouška nejen pro úvodní organizaci v méně známém prostředí, ale i pro auto pana provozního, které vozilo sjezdové lyže každý den ke sjezdovce vzdálené asi 800 m. Služba vždy při nakládání i vykládání šlapala jako primky a problém byl vyřešen. Takže dobrý.

Další dny sjezd dopoledne. Samozřejmě carving a odpoledne běžky. Tam jsme se ke carvingu nedostali, ale někteří zatáčky řezali pěkně. Naším cílem bylo nezlomit sebe ani vybavení. To se povedlo, takže mise splněna i s jedním půldenním výletem za našimi polskými sousedy do Jakuszyc. Ti naši sousedé to prostě umí upravit. Nová rolba je nová rolba. Sjezd lesem domů byl trochu napínavější, ale brýle i hůlka se nakonec našly v potoce a vše dopadlo na výbornou.

Nejsme žádní troškaři, tak co třeba Mumlavské vodopády? Doklouzali jsme tam i díky vůni palačinek a dalších dobrot podávaných v restauraci u vodopádu. Bylo i co probírat, ale poradu jsme zodpovědně nechali až na večer. Fotku jsme si ale neodpustili, a to přímo celého kurzu. Bylo nádherně. A ty barvy. Pro zvědavce je tu i fotogalerie kurzu i s pár zajímavými videi.

Večerních programů se zhostila jednotlivá družstva. A jak? Zodpovědně, úžasně. Scénky, soutěže, postě přehlídka zábavy. Ještěže přednášky byly po odpoledních běžkách a 30 minut před večeří. Nikdo neměl sílu si stěžovat a pozornost se dala udržet.

Každý si doufám z kurzu odvezl ten svůj vnitřní pozitivní zážitek, který ho bude provázet v dalších letech, a to je cílem naší lyžařské mise.

Howgh, dopsal jsem.

Karel Bříza

 

Lyžařský kurz 2022

Vzhledem k situaci v loňském roce se žáci oboru bezpečnostně právní činnost vydali na lyžařský kurz až letos v únoru. Díky tomu měl letošní kurz jednu velkou výhodu – do hor se společně vydaly třídy 2.BA a 3.BA.

Lyžařský kurz začal v sobotu 12. února a Harrachov nás přivítal krásným slunečným počasím. Do hotelu Rýdl jsme dorazili ještě před obědem a ihned po příjezdu jsme začali vybalovat. Někteří žáci si ještě byli vypůjčit potřebné vybavení, abychom všichni byli připraveni na odpolední rozlyžování a rozřazení do čtyř družstev. Abychom se seznámili se vším, co nám Harrachov nabízí, v pozdním odpoledni jsme si na běžkách proběhli místní biatlonové kolečko.

Následující dva dny nám počasí přálo, a proto jsme dopoledne věnovali sjezdovému lyžování na Čertově hoře a odpoledne nás vždy čekaly běžky. Abychom netrávili čas jen na biatlonovém kolečku, v pondělí jsme na běžkách vyrazili k Mumlavskému vodopádu.

Úterní dopoledne jsme strávili na polské straně Krkonoš v běžkařském areálu Jakuszyce. Cílem běžkařského výletu byla bývalá sklářská osada Orle na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Komu tento desetikilometrový výlet nestačil, mohl s vedoucím kurzu prozkoumat i další části tohoto běžkařského areálu. Odpoledne jsme navštívili stanici Horské služby v Harrachově, kde nám záchranáři představili svou činnost.

Protože Harrachov nabízí dlouhé upravené sjezdové tratě, ve středu jsme hlavně sjezdovali. Bohužel Krakonoš měl asi špatnou náladu a začalo nám pršet. Ale ani déšť nás neodradil a večer skupina nadšenců vyrazila na večerní lyžování.

Ve čtvrtek nás čekal velký soutěžní den. Dopoledne jsme soutěžili v běhu na lyžích na biatlonovém kolečku. Nejrychlejší mezi dívkami byla Eliška Kripnerová z 3.BA a mezi chlapci Vít Novák z 2.BA. Protože během dne foukal silný vítr, který zastavil provoz lanovky na Čertově hoře, nemohli jsme uspořádat závod ve slalomu. Místo toho jsme uspořádali závod v přípravě na sjezdové lyžování. Nejrychleji přípravu na svah zvládlo čtvrté družstvo. Ale ani učitelské družstvo si nevedlo špatně – skončilo na druhém místě. Počasí se večer umoudřilo, a tak jsme kurz zakončili večerním lyžováním.

Abyste si nemysleli, že jsme celý týden byli aktivní jen přes den – měli jsme nabitý i večerní program. Po večeři probíhaly přednášky (na témata bezpečnost v horách, lyžařská výstroj a výzbroj, mazání lyží) a žáci měřili svoji zdatnost a kreativitu v nejrůznějších týmových soutěžích.

Týden uběhl jako voda, v pátek nás čekala cesta domů. Nutno říci, že většina osazenstva autobusu cestu do Prahy prospala :-).

Co říci na závěr? Děkujeme všem, že jsme si společně užili pohodový týden na horách!

Tereza Havlová

 

×