Výměnný pobyt se studenty v Norsku

obrazová galerie

Norsko není zrovna země, do které bychom jezdili každý rok na 14 dní, takže když přišla naše škola s nabídkou výměnného pobytu v Norsku, neváhali jsme! Podmínkou byla hlavně znalost anglického jazyka na hovorové úrovni a možnost ubytovat u sebe 2 studenty. A tak jsme 16. března 2009 čekali na Ruzyni na skupinu 4 norských studentek a 2 profesorů.

Studenti měli na každý den program a ve všední dny odbornou praxi a také několik hodin výuky v naší škole. Po deseti dnech jsme se rozloučili s tím, že se za necelý měsíc opět uvidíme, ale nyní již v Norsku a tak jsme se 17. dubna sešli na Ruzyni my - Nicol Kopečná, Jakub Moravec, Tereza Kozáková (2.AL) a Matouš Rumler (2.B) a jako doprovod Mgr. Blanka Štěpánková.

Let byl naplánován s přestupem v Oslu, takže jsme nemohli minout most mezi Švédskem a Dánskem a také švédské fjordy. V Oslu jsme potom přestoupili a letěli do Kristiansandu, kde na nás již čekali naši norští přátelé.

Měli jsme možnost navštívit jejich školu, a také se zúčastnit RUSSPARTY, která je obdobou našeho posledního zvonění, jen se slaví od 17. dubna do 17. května a všichni RUSS studenti nosí buď červené, modré nebo černé montérky podle oboru, který studují. Jejich poznávacím znamením jsou speciální Russ vizitky, které rozdávají po celém Norsku.

RUSSPARTY se učastní většina studentů zakončující druhý ročník. Všichni účastníci si party naprosto užívají po celou noc a zvláště neuvěřitelná nám pak připadala informace, že ředitel školy přislíbil snídani pro každého studenta, jenž vydrží až do rána - pro české studenty zcela nepochopitelné.

Škola je vzdálená asi 30 km od Kristiansandu ve vesnici Vennesla. Má 5 studijních oborů, které spolu vůbec nesouvisí např. ošetřovatelství, strojírenství nebo marketing. Ve škole je bufet, knihovna a několik odborných učeben. Většina učeben je počítačově vybavena a tam kde nejsou počítače je možnost připojení vlastního notebooku, který si studenti mohou na začátku roku také za symbolický poplatek od školy vypůjčit na celý školní rok. Průběh výuky je zcela odlišný. Škola nemá zvonění a celý průběh hodin je mnohem volnější než u nás. Samozřejmostí je, že studenti učitelům sice vykají, ale říkají jim křestními jmény.

Ve Vennesle jsme také strávili prvních pět dní v rodinách. Potom jsme se přestěhovali do Kristiansandu. A tak nechyběly společné večeře, jako například losos nebo barbecue. Norský styl života je o dost klidnější než náš. Norové například dodržují odpolední siestu a využívají ji ke společné kávě s rodinou. Rodina je u Norů na prvním místě a je to znát v každém domě, protože všude jsou rodinné fotky a různé diplomy dětí. Rodina má většinou 3 děti a určitě mají celkově vyšší životní úroveň.

Také jsme se byli projet na vlnách Norského moře. I přes skutečnost, že je oblast Kristiansandu takřka bez fjordů, byl tento výlet asi nejhezčí z celého pobytu. Projížděli jsme úžinami a také rybářskou osadou. Na některých těchto ostrovech lidé bydlí i po celý rok.

Kristiansand je přístavní město velké asi jako náš Beroun. Sídlí zde lodní společnost ColorLine, která má pravidelnou linku do Dánska. Dánsko je zde velmi oblíbenou zemí, hlavně kvůli norské prohibici a dánskému levnému alkoholu… Potom je tu několik menších přístavů pro soukromé lodě a jachty.

V jednom z těchto přístavů jsme také zakončili náš pobyt. V neděli, den před naším odletem, jsme byli na rybolovu, takže kromě dvou utržených třpytek chytil Matouš také jednu rybu.